اخبار

کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز برای کارمندان اداره کار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز برای کارمندان اداره کار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد
مدیر امور اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز با همکاری مرکز بهداشت استان برای کارمندان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

طهمورث داستان با اشاره به اینکه مردم از بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری و درمان آن اطلاعی ندارند، گفت: در هفته ایدز با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی متولی از جمله مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد آموزش و اطلاع رسانی در زمینه این بیماری برای کارکنان این اداره کل به جد در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: این کارگاه با هدف آموزش مقدماتی آشنایی با بیماری ایدز برگزار و طی آن آموزش های لازم در راستای جلوگیری از ابتلا و پیشگیری از سرایت بیماری ایدز به کارکنان آموزش داده شد.

ایدز نوعی عفونی است و از طریق ویروس وارد بدن می شود لذا افراد می توانند با کنترل رفتارهایشان از این بیماری مصون باشند و افراد مبتلا نیز می توانند با رعایت نکات بهداشتی سالها به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر رضوی پور پزشک از مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد در این نشست در تشریح راههای انتقال این ویروس از فرد مبتلا به فرد سالم گفت: این ویروس می تواند از طریق خون آلوده، سرنگ آلوده و مشترک در معتادان تزریقی، ارتباط جنسی و مادرآلوده به جنین انتقال یابد.

وی افزود: آنجایی که خون های آلوده از گردونه انتقال خون خارج می شود چند سالی است که بیماری ایدز از طریق خون آلوده انتقال نمی یابد و مردم از این بابت نگران نباشند و در حال حاضر بروز ایدز از طریق روابط جنسی در حال شیوع است.
رضوی پور بیان کرد: در ابتدا عمده افرادی که به این بیماری مبتلا می شدند آقایان بودند اما طی سه سال اخیر درصد شیوع این بیماری در خانمها بیشتر شده که جای نگرانی است.

وی ابراز داشت: اینها بخشی از واقعیت یک بیماری است که برخی آن را طاعون قرن نامیده اند، طاعونی که 205 نفر در کهگیلویه و بویراحمد به آن مبتلا شدند و جان 100 نفر از آنان را تاکنون گرفته است.

در تمام مراکز بهداشتی و درمانی، خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های شهری و روستایی استان امکانات اولیه برای تشخیص به موقع بیماری‌های مشکوک به بیماری رفتاری به صورت رایگان فعال بوده که در کمتر از 10 دقیقه انجام می‌شود.

هفته جهانی ایدز از 8 تا 14 آذر ماه سال جاری، با شعار برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش HIV می دهم نام گذاری شده است.

 

۱۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید